Loading...
Informacje

Sztuka chińskiej porcelany

porcelana

Porcelana już wieki temu zyskała w Chinach wyjątkowe znaczenie pośród wszystkich innych wyrobów. Była ona produkowana na potrzeby cesarza, do użytku codziennego, celów ceremonialnych, a także kultowych. Od zawsze była wyznacznikiem pozycji społecznej i zamożności. Najbardziej imponujące dzieła, wychodzące spod ręki czołowych artystów pracujących w cesarskich fabrykach, stanowią dorobek kultury materialnej nie tylko Chin, ale również reszty ludzkości.

W dawnych czasach, kiedy człowiek posiadł już umiejętność plecenia wiklinowych koszyków, ale nie znał jeszcze właściwości gliny jak i samego koła garncarskiego, jeden z wyplataczy wpadł na cudowny pomysł pewnego eksperymentu. Chciał on sprawdzić, co się stanie, jeżeli wiklinową konstrukcję obklei glinianą papką i włoży to do ognia. Wynik eksperymentu stał się ogromnym zaskoczeniem, ponieważ wiklina uległa spaleniu, a z miękkiej masy powstała twarda skorupa. Taki był właśnie początek rozwoju sztuki porcelany, początkowo wyrabiano ją przy pomocy wikliny, jednak w momencie wynalezienia koła garncarskiego, całkowicie zmieniono technikę i zaczęto formować nowe –niezależne już od szkieletu – przepiękne kształty. Rewolucyjny wynalazek umożliwił artystom wytwarzanie nadzwyczajnej ilości porcelanowych dzieł sztuki w przeróżnych stylach, wielkościach i kształtach.

porcelana kostna

Przemysł porcelanowy, który odgrywa w Chinach bardzo ważną rolę, dostarczał gospodarstwom domowym wszelkich potrzebnych naczyń, świątyniom wyrobów kultowych, a dworom władców wszystkiego co sobie tylko wymarzyli. Powstały wielkie ośrodki skupiające dziesiątki, a nawet setki fabryk produkcyjnych, których jedynym przeznaczeniem była stała produkcja dzieł porcelanowych dla całego kraju. Jednymi z największych i najbardziej znanych centrów produkcji były: Hutianyao, Dingyao, Yaozhuyao, Ruyao, Longquanyao, Guanyao i Jingdezhen.

Ostatnia z wymienionych miejscowości – Jingdezhen, osiągnęła za panowania Dynastii Yuan tak duże znaczenie, że została nazwana Chińską Stolicą Porcelany, a przedmioty pochodzące z jej pieców uznane zostały za wzór doskonałości i piękna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.