Loading...
Informacje

Josiah Spode I – ojciec porcelany kostnej

porcelana kostna

W grudniu 1795 roku w miejscowości Stoke-on-Trent, w swojej manufakturze Josiah Spode I dopracował recepturę masy ceramicznej, która w następnych latach zdominowała rynek wyrobów stołowych w Imperium Brytyjskim, pokonując jednocześnie tradycyjną ceramikę i fajans ze stołów europejskiej arystokracji.

W ciągu 30 lat Josiah Spode, wykorzystując swoje znakomite wyczucie proporcji chemicznych, artystyczną kreatywność i doświadczenie ceramiczne, dokonał dwóch istotnych odkryć w światowej ceramice. W latach 80-tych XVIII wieku Spode doprowadził do perfekcji swój system zdobienia charakterystycznymi niebieskimi wzorami nanoszonymi podszkliwnie z ręcznie grawerowanych miedzianych matryc. Ten wynalazek zapoczątkował ekspansję angielskiego fajansu w całej Europie i można go śmiało uznać za jeden z najbardziej luksusowych wyrobów świata.

Możliwości i zalety popiołu kostnego znane były już w średniowieczu, ale dopiero w połowie XVIII wieku istotnie zainteresowano się tym materiałem jako możliwym składnikiem masy ceramicznej. Zastosowanie popiołu kostnego w recepturach dawało zupełnie innowacyjne możliwości technologiczne i tworzyło nowe właściwości użytkowe wyrobów. Niestety powstałe w ten sposób masy porcelanowe z niewielką ilością popiołu kostnego nie mogły okazać się konkurencyjną alternatywą dla kamionki i fajansu. Stworzona przez Josiah’a Spode Bone China to rodzaj ceramiki bazujący na masie porcelanowej „twardej” posiadająca w składzie około 45-55 % popiołu kostnego.

Syn wynalazcy Josiah Spode II wypromował nowy produkt jako tzw. ” Stoke China”, tym samym zmusił konkurencję do wdrożenia nowej technologii lub udoskonalenia wcześniej istniejących produktów. Dynamiczny rozwój produkcji Bone China to również efekt zmian społecznych i kulturowych jakie zachodziły w ówczesnej Anglii. Pod koniec XVIII wieku w zdobnictwie i wystroju wnętrz zaczął być popularny neoklasycyzm. Do nowych trendów sztuki użytkowej nie pasowała tradycyjnie zdobiona biało-niebieska porcelana chińska, a to zmusiło Kompanię Wschodnioindyjską – monopolistę w zakresie importu towarów z Państwa Środka w tym okresie, do zatrzymania nierentownego importu porcelany w 1799 roku.

Czym kierował się Josiah Spode tworząc i ulepszając właściwości porcelany kostnej? Próba wytworzenia z gliny i popiołu prawdziwego klejnotu była jego pasją i życiowym powołaniem, które trwało wiele lat. Na pewno nie myślał o sukcesie finansowym czy bogactwie, gdyż nigdy nie opatentował swojej receptury, pozwalając wprowadzić do sprzedaży podobne produkty innym wielkim producentom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *