Loading...
Informacje

Etapy powstawania porcelany

porcelana

Cały proces rozpoczyna się od momentu wydobycia glinki porcelanowej powierzchnię i przygotowania jej do jej dalszej obróbki. Odpowiednio ugnieconą glinkę formuje się w kulę, którą jest nakładana na kole garncarskim. W czasie wirowania koła dłońmi i palcami formowany jest zamierzony kształt – wazon, filiżanka, talerz. Po uzyskaniu oczekiwanego kształtu wyrób jest poddany suszeniu, a następnie ponownie na kole garncarskim obtaczany metalowymi, specjalnymi narzędziami, w celu usunięcia nadmiaru glinki i uzyskania właściwej, jednolitej grubości ścian oraz idealnego kształtu.

W kolejnych etapach produkcji surowy przedmiot był ozdabiany. Wyróżnia się trzy podstawowe techniki zdobienia porcelany. Zdobienia reliefowe, do których należy: drapanie, relief na pół noża, druk pieczęciowy, relief wypukły i technikę estampażu. Natomiast techniki malowania porcelany, są następujące: podszkliwne malarstwo kobaltowe, czerwień podszkliwna i cała gama malarstwa naszkliwnego: emalie pięciu kolorów, fencai, doucai oraz malarstwo zachodnie. Ostatnią techniką zdobienia polega na pokrywaniu porcelany kolorowym szkliwem. Za najbardziej cenne uchodzą szkliwa w kolorach czerwieni, np. bycza krew, czerwień szlachetnego kamienia itp. Zdarza się, że do nazwania licznych odmian czerwieni używa się terminu – czerwień Jun. Nazwa wywodzi się od miejscowości Jun, w której za rządów Dynastii Song po raz pierwszy w historii ceramiki udało się uzyskać różne odmiany czerwieni na bazie tlenku miedzi, w atmosferze redukcyjnej pieca. Inne rodzaje szkliw to: szkliwa cieknące, krystaliczne, dwuwarstwowe oraz wiele innych odmian o zróżnicowanej kolorystyce.

chińska porcelana

Od momentu upowszechnienia się porcelany, doszło do istotnej zmiany Chin i Chińczyków. Ze względu na swoją cenę stanowiła ona swego rodzaju dworską walutę służącą do kupowania posad i wpływów w administracji państwowej. Była również oryginalnym i cenionym instrumentem muzycznym. Źródła historyczne wskazują, że chiński muzyk – zachwycony pięknem wyrobów porcelanowych – odkrył ich właściwości muzyczne, gdy trącił bambusową pałeczką jeden z nich, a ten odpowiedział zaskakującym i czystym brzmieniem (tylko porcelana najwyższej jakości wydaje czysty i donośny dźwięk). Czarki porcelanowe stały się nawet przedmiotem hazardu w Chinach. Każdy z graczy wypełniał swoje porcelanowe naczynie herbatą, następnie obserwował parowanie cieczy. Wygrywał ten, którego czarka wyschła na samym końcu.

Nie bez powodu, kiedy słyszymy słowo „porcelana”, automatycznie myślimy – chińska. W języku angielskim jest to jeszcze bardziej znamienne, gdyż synonimem porcelany jest wyraz china. Historia wielkiego mocarstwa ściśle powiązana jest ze sztuką porcelany. Z pewnością wyroby chińskich ceramików i artystów przepełnione są kulturą tego kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.